Kategórie
Novinky Zo života Živej školy

Outdoorový krúžok

Asi všetky deti milujú pobyt v lese. Tie naše živoškolácke majú svoje obľúbené miesta, kam radi chodia. Hrávajú tam hry, tvoria stavby a príbehy na pokračovanie, nikomu tam nezavadzajú, všetko na zemi je voľne dostupné a zažívajú veľkú slobodu v sebarealizácii a fantázii. Je veľmi zaujímavé pozorovať, ako sa vonku vôbec nehádajú, ale práve naopak, spolupracujú a pomáhajú si vtedy úplne neuveriteľne a pritom prirodzene a nadšene. Voľnosť pohybu, šplhanie po stromoch, hľadanie bylín či varenie v kotlíku – tým všetkým si pravidelne cibríme fyzické, psychické i kamarátske kvality.

Keď sme vlani začali spolupracovať s Tomášom Šmátralom a Miškou Kršákovou a organizovali sme pre nás a našu kmeňovú školu ich prezentácie o ochrane životného prostredia, netušili sme, že sa stanú našou súčasťou tak trošku viac. Outdoorový krúžok, ktorý sme spolu vymysleli, je o tom všetkom vyššie popísanom a predsa aj o niečom viac. Je o rozširovaní si vedomostí a zručností zo sveta lesa a taktiež o fyzickom zdokonaľovaní. Chceli sme tiež toto dobrodružstvo ponúknuť aj deťom z okolitých škôl, nebyť protipandemických opatrení.

Mať za sprievodcov ostrieľaných ochranárov je veľká vec. Svoje skúsenosti, historky so zvieratami z pralesa i z Tatier, predmety, ktoré používajú pytliaci či aktivitsti deťom radi prinášajú a deti ich ešte radšej počúvajú a zanietene s nimi diskutujú. Inštalovanie vlastných fotopascí, hľadanie pokladov, čítanie stôp zvierat – či už ide o rozpoznávanie otlačkov končatín v blate, trusu či brlohov a hniezd, všetko je dobrodružstvo a poodhaľovanie tajomstiev divočiny, ktorú máme za “humnami”. A z každej výpravy sa vrátiť s vyzbieranými odpadkami – to je už v podstate samozrejmosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *