Kategórie
Zo života Živej školy

Skúsenosti jednej rodiny

Michaela Prekopová                                                      31. marca 2019 ·

Náš Félixko má novú školu. Je to taká tá škola, kde sa každé dieťa berie ako človek s názorom a nesnažia sa ho meniť a škatuľkovať, ale skôr podporovať v tom, v čom je dobré a motivovať k lepším výkonom, ak mu niečo nejde na 100per, alebo ho až tak nebaví. Je to škola, kde sa neznámkuje, neporovnáva ale motivuje, neúlohuje, okrem vzdelania sa veľmi dbá na medziľudské vzťahy, na to, aby deti vedeli medzi sebou vychádzať, nešikanovali sa len preto, že sú iné, majú iné názory a hodnoty, ktoré sú založené na správnosti… je to škola, do ktorej Félixko chodí nesmierne rád (áno, aj to je možné, mať rád svoju školu) a bez strachu, kam keď ho ráno ideme odviesť a poobede vziať, strávime niekedy aj hodinku, dve, pretože je tam naozaj dobre, namiesto toho, že ho ráno vystrčíme z dverí so 6kg taškou na pleciach (apropo jeho taška má teraz asi ,,5dkg”) a celý deň o ňom nevieme.

Som šťastná, že sme do toho šli, nenechali sa odradiť takým tým, že aj tak sa raz naše dieťa bude musieť stretnúť s realitou, a teda miestom, kde bude chodiť so stresom, každé ráno ho bude bolieť brucho, bude mať neskutočný strach zo zlyhania, aj keď nemá dôvod, kde sa nepomáha ale bojuje a síce sa vzdeláva ale končí to nechuťou k vzdelávaniu a hlavne je ponechané samé napospas systému.

Ja verím, že svet okolo nás sa mení a mení sa k lepšiemu. Ak by som tomu neverila, nemohla by som tu žiť, musela by som len prežívať a to ja nemám teda vôbec v pláne. A dokonca verím, že stále budeme mať na výber a nebudeme sa musieť prispôsobovať niečomu s čím nesúhlasíme len preto, že nie je iná možnosť. Ja si myslím, že rôzne možnosti sú vždy, len my ich častokrát nevidíme, nechceme vidieť, alebo sa len bojíme neznámeho, a najmä sa bojíme vziať rozhodnutia a zodpovednosť za svoj život na seba, pretože je častokrát jednoduchšie vyhovoriť sa na nefunkčný systém, ako niečo zmeniť.

Týmto našim rozhodnutím sme sami sebe potvrdili, že nemusíme žiť podľa tabuľky len preto, že tak ži, jú druhí, aj keď nám to vôbec nevyhovuje. Zistili sme, že vždy máme na výber a môžeme žiť podľa toho, ako sami uznáme za vhodné. Ďakujeme vám dievčatá z Centrum Živá škola a za vašu skvelú prácu a za to, že je naše dieťa šťastné❤️. Všetci sme šťastní! 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *